KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 4764518
*
nr 476 4518
Gouache
Jean Luc Juge, Café des Arts, 22 x 28
Följerätt
Utrop:
100 kr
Såld:
100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 16 juli 2007
kl 16:08:46
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
9/7 10:20:51
1
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller café des arts gouache jean luc juge täckfärg vattenfärg
-
8106 Gouache
Elli Hemberg (1896-1994), Sverige. "Polykrom kompo..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:30
-
8084 Gouache
Michael Näslund, Signerad, 50x60 cm, yttermått ink..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:04
*
Gouache
nr 476 4518
Gouache
Jean Luc Juge, Café des Arts, 22 x 28
| Följerätt | |
|---|---|
| Utrop: | 100 kr |
| Såld: | 100 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 16 juli 2007 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 9/7 10:20:51 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller café des arts gouache jean luc juge täckfärg vattenfärg
-
8106 Gouache
Elli Hemberg (1896-1994), Sverige. "Polykrom kompo..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:30 -
8084 Gouache
Michael Näslund, Signerad, 50x60 cm, yttermått ink..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:04



